Co je to narkóza?
Je to celková anestezie, stav bezvědomí záměrně navozený působením zevních látek (celkových anestetik, narkotik). Nejčastěji se využívá v chirurgii. Součástí narkózy je kromě bezvědomí také vyloučení vnímání bolesti, uvolnění svalstva a oslabení reflexů.
Náš postup při narkóze:
Jak připravit zvíře na narkózu?
Pokud je narkóza předem domluvená (tzn. nejedná se o akutní případ, kdy je nutné zvíře uspat ihned) je postup majitele takový: Zvíře před narkózou nesmí 24 hodin jíst a 12 hodin pít. V létě je možné zvířeti vzít vodu 6hodin před zákrokem.
Např. je domluvená narkóza na čtvrtek 12.hodin - takže zvíře dostane najíst naposledy ve středu ráno (do 12hod.) a pít může do středeční půlnoci.
Po příchodu do ordinace
- Při příchodu se nejdřív zvíře přesně zváží. Potom se zvířeti píchá Atropin, což je premedikace (přípravek k útlumu neurovegetativního systému před chirurgickým zákrokem) poté se i se zvířetem posadíte do čekárny a po 10-30 minutách se podává narkóza.
- Narkóza: U nás se většinou podávají dvě injekce do svalu. Zvíře skoro hned usíná. Když usne vyndá se mu jazyk a namažou se mu oči, aby nevyschla rohovka. Dále se provádí určitý zákrok. ZVÍŘE V NARKÓZE NEZAVÍRÁ OČI !!!
- Po narkóze:
- pacientovi připravte klidné, tiché místo, kde bude rovněž zajištěn tepelný komfort (v létě je vhodné přikrýt mazlíčka alespoň dekou, v zimě může být dobrý pomocníkem i termofor nebo PETka s teplou vodou).Nenechávejte zvíře bez dozoru ležet u topení, mohlo by dojít k popálení. Po narkóze není zvíře schopno termoregulace. Nemělo by být uloženo na místa odkud by mohlo spadnout, či se pokusit skákat a to i v případě, že už se pokouší vstávat a chodit. Ppokud bude chtít spát, umožněte mu to. Nesnažte se zho násilně budit, či nutit chodit.
- Po narkóze se může dostavit zvracení, není to nic neobvyklého, je-li ale zvracení intenzivní, je lepší nás kontaktovat a domluvit se na dalším postupu. Pokud zvíře nezvrací nabídneme mu nejprve tekutiny, nejlépe čerstvou studenou vodu, a to po lžičkách v intervalu co 1hodinu, pokud zvíře vodu nezvrací, můžeme interval zkracovat. Zvíře nenutíme pít násilím, necháme mu nabízenou vodu v misce, když bude chtít ať se napije samo. Velké množství vody přijaté najednou může vyvolat zvracení. Pokud je již zvíře při plném vědomí a nezvrací, je možné mu nabídnout jídlo, nejlépe něco dietního (piškot,rohlík). Některá zvířata první den po narkóze jídlo odmítají, jiné ho vyžadují.
- Na kontroly se dochází podle domluvy v ordinaci v závislosti na zákroku, který byl v narkóze prováděn.
- Vyndání stehů po operačním zákroku se většinou provádí 10. - 12.den.