MVDr. Richard Saviola

28.října 122
Ostrava 1
702 00

tel. 596 618 375
e-mail myveterina@seznam.cz

Každý veterinář, může mít svůj specifický program odčervování pro Vašeho mazlíčka...

Záleží na typu odčervení, které může být buď preventivní nebo cílené, tzn. konkrétně víte, že odčervujete přímo daného parazita, kterého Váš mazlíček má.

Spousta chovatelů si obstarává odčervovací přípravky v lékárně, kdy většinou dochází k poddávkování a špatné indikaci léků, které dávají možnost vzniku rezistence.

 

 

Jak je to u nás?

Naši doktoři nejsou zastánci preventivního odčervování, které provádí majitel např. co 3 měsíce. Vždy je lepší koprologické vyšetření trusu zvířete, kdy se zjistí jestli mazlík má nějaké parazity, nebo ne. V případě, že nemá, tak se zbytečně nepodávají odčevovací preparáty, na které by mohly v takovém případě vznikat rezistence.

Taky jde o to, že pokud má pejsek např. škrkavky, tak se jednorázovým podáním odčervovací tablety neodčerví. Na invazi škrkavek se podávají odčervovadla i pět dní po sobě.

Více o jednotlivých parazitech se dozvíte zde.

 

Proto se to u nás provádí následovně:

Pokud máte štěňátko nebo koťátko, je nejlepší donést trus (sbíraný 2-3 dny) několik dní před očkováním, vyšetření se provádí do druhého dne. Podle potřeby se pak odčerví nebo naočkuje. U štěňat a koťat je vhodné vyšetřovat trus před každým očkováním.

Pokud se jedná o dospělého jedince je opět vhodné vyšetřit trus 1x ročně, nejlépe před očkováním.

 

 

Odčervovací přípravky

V dnešní době existují odčervovadla v mnoho formách. Nejlevnější formou odčervovadel jsou tablety a pasty, dále je možné pořídit odčervovací přípravky ve formě spot-onu, který majiteli dává jistý komfort v aplikaci léku, ale oproti tabletám bývá dražší.

Množství, druh a četnost použití, záleží na druhu zvířete, váze a na indikaci přípravku na určité parazity.

V ordinaci nejčastěji používáme přípravky: Milbemax, Cestal, Caniverm, Flubenol, Profender, Stronghold, Advantix...