MVDr. Richard Saviola

28.října 122
Ostrava 1
702 00

tel. 596 618 375
e-mail myveterina@seznam.cz

Co dělat když má zvíře klíště?

V dnešní době kdy je na trhu dostupná velká spousta antiparazitálních přípravků by mělo být každé zvíře nějakým chráněno.

Ať už se jedná o pipety, spreje, spot-ony či tablety, každý majitel psa či kočky by si měl uvědomit, že žádný přípravek nikdy nebude 100%. Pokud je jejich mazlíček ošetřen proti parazitům a chytne jednou za čas klíště, není důvod si hnedka stěžovat na nefunkčnost přípravku, je potřeba si uvědomit kolik klíšťat by zvíře chytlo, kdyby ošetřeno nebylo. Každý organismus je jedinečný, proto taky každému bude vyhovovat a fungovat jiný přípravek.

Při výběru je důležité dávat si pozor na informace, které udává výrobce, některé přípravky nejsou vhodné pro mláďata jiné mohou být velice vhodné pro psy, ale toxické pro kočky!

Ale co tedy dělat když na našem mazlíčkovi nějaké to klíště najdeme?

Klíště potřebuje dýchat vzduch, proto se nesmí v žádném případě zabíjet pomocí jakýchkoliv olejů či mastí, které ho udusí. V takových případech můžeme podpořit uvolnění určitého množství infektu do hostitele (psa,kočky..).
Klíště vytahujeme točivým pohybem a mírným tahem, nezáleží na tom, na kterou stranu klíštětem točíme. Po odstranění klíštěte místo vydesinfikujeme. Při zatržení klístěte je lepší zajít k veterináři.

Na klíště nesaháme holýma rukama, klíště se nesmí rozmačkávat!
 
Čím klíště vytáhnout?

Na trhu existuje veliká škála různých ,,pomocníků,, pro vytažení klíšťat, ať už různé chemické přípravky, které klíště vysuší či speciální klěštičky a háčky. Ve většině případů vystačí i pinzeta, nám se nejvíce osvědčil obyčejný elektrikářský ,,krokodýlek,, (viz. obrázek).

 

Jaké přípravky nabízíme?

V naší ordinaci je k dostání široká škála přípravků proti blechám a klíšťatům. Nabízíme obojky Scalibor a Dual Sergeant v různých velikostech. Ve formě spot-onu nabízíme pipety Exspot, Activil, Fipron, Certifect, Frontline Combo a Frontline spej. Novinkou na trhu jsou tablety proti klíšťatům a blechám Comfortist, Bravecto a NexGard...